Archiwum

Marek Drzewiecki

 Zimowy plener we Wdzydzach Kiszewskich

Dzięki uprzejmości i za zgodą Dyrekcji Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, w dniu 16.02.2013 członkowie LKF mieli możliwość zrealizowania fantastycznego pleneru zimowego. Liczna grupa uczestników przez kilka godzin wędrowała po obszarze Muzeum, chłonąc specyficzny klimat tego miejsca. Udostępnione obiekty i zimowa szata były inspiracją do niepowtarzalnych ujęć. Fotograficzna relacja z pleneru w zakładce „Galeria LKF”.

 

* * *

Spotkanie klubowe z Panem Piotrem Boniaszczukiem

W dniu 28.02.2013 w ramach cyklu spotkań członków LKF z ciekawymi fotografami, gościliśmy Pana Piotra Boniaszczuka – znanego lęborskiego fotografa o ugruntowanych poglądach na fotografię i wyrazistym stylu, laureata wielu konkursów fotograficznych. Sam o sobie pisze na blogu: „foto-amator i poszukiwacz-zwyczajności”. Fascynująca opowieść Pana Piotra, okraszona licznymi zdjęciami, pokazała uczestnikom spotkania jak się dochodzi do świadomej fotografii. Zaprezentowane fotografie potwierdziły tezę, że nie trzeba jechać na koniec świata, aby wykonać znakomite zdjęcia. Niesamowite historie, opowiedziane prezentowanymi przez Pana Piotra obrazami, były dowodem na to, że dla utalentowanego fotografa, nawet zabawa dzieci w przedszkolu może być ciekawą inspiracją. Spotkanie, które przebiegło w znakomitej atmosferze, było ucztą dla uszu i oczu. Fotorelacja w zakładce „Galeria LKF”.

* * *

Ferie z fotografią

W dniach 19-20.02.2013 członkowie LKF przeprowadzili w świetlicy byłego budynku ZWAR-u warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży. Zajęcia zorganizowano w ramach projektu ”Kreatywne, wesołe i edukacyjne ferie zimowe”. Liczna grupa uczestników, w zaaranżowanym studiu fotograficznym, miała możliwość poznania sposobów unikania podstawowych błędów przez początkujących fotografów oraz pracy na zgromadzonym sprzęcie. Na bieżąco oglądaliśmy i ocenialiśmy realizowane zdjęcia. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się ćwiczenia w malowaniu światłem oraz w przygotowywaniu makijażu do portretu stylizowanego. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz album zdjęć ze swoimi dokonaniami. Fotorelacja znajduje się w zakładce „Galeria LKF”.

* * *

LKF współorganizatorem ferii dla dzieci

Członkowie LKF przygotowują warsztaty fotograficzne dla dzieci. Warsztaty będą jednym z elementów projektu pt. „Kreatywne, wesołe i edukacyjne ferie zimowe” realizowanego przez Stowarzyszenie EDUQ. Głównym celem projektu jest objęcie wsparciem grupy dzieci i młodzieży mieszkających w Lęborku, narażonych na wykluczenie społeczne.
W luźnej, zabawowej formie, z zaangażowaniem wszystkich uczestników, LKF planuje utrwalić cechy dobrego zdjęcia poprzez przedstawienie podstawowych zasad kompozycji oraz zaprezentować wpływ ekspozycji na odbiór rejestrowanych obrazów.
Przewiduje się ćwiczenia w wykonywaniu portretów aparatem w telefonie komórkowym, sesję modową, portret stylizowany, fotografowanie martwej natury i malowanie światłem.
Mamy nadzieję, że warsztaty dostarczą niezapomnianych wrażeń, a zabawa z aparatem fotograficznym przełoży się w przyszłości na dobre zdjęcia uczestników warsztatów.

 

CZWARTY LĘBORSKI PHOTO DAY

W dniu 20 kwietnia w Muzeum w Lęborku odbył się „IV Lęborski Photo Day”. Klimat tego miejsca dał fantastyczne możliwości realizacyjne dla licznej grupy miłośników wspólnego fotografowania. Uczestnicy mieli do dyspozycji wszystkie sale z interesującymi ekspozycjami. Różnorodność zgromadzonych eksponatów oraz aranżacje i zastosowane oświetlenie były wyzwaniem do poszukiwania i wyboru najlepszego ujęcia. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa pt.: „Dzieciństwo. Ślady i skarby”, która czasowo jest prezentowana w Galerii „Strome schody”. Pracownicy Muzeum z dużą życzliwością i cierpliwością odpowiadali na pytania uczestników, którzy rejestrując swoje obrazy poznawali ich historie. Organizatorzy (Lęborski Klub Fotograficzny oraz Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”) mają nadzieję, że efekty tej imprezy uda się zaprezentować na wernisażu w Centrum Informacji Turystycznej „Brama Kaszubskiego Pierścienia”.

 

* * *

CZWARTY LĘBORSKI PHOTO DAY

Lęborski Klub Fotograficzny oraz Lęborskie Centrum Kultury „Fregata” zapraszają wszystkich chętnych w dniu 20 kwietnia (sobota) o godz. 10.00 do Centrum Informacji Turystycznej „Brama Kaszubskiego Pierścienia” przy Al. Niepodległości 6, na czwartą edycję „Photo Day”. Tym razem, miłośnicy fotografowania będą mieli niepowtarzalną okazję do wykonania zdjęć w lęborskim muzeum. Inspiracje do ciekawych ujęć, uczestnicy wspólnego fotografowania będą mogli znaleźć między innymi na wystawie archeologicznej „Odkrywanie przeszłości” – ukazującej materialne pozostałości człowieka w czasach, z których nie znamy źródeł pisanych (epoka: kamienia, brązu, żelaza). Oglądać i fotografować będzie można eksponaty związane z historią Lęborka i Ziemi Lęborskiej od wczesnego średniowiecza po okres lokacji miasta przez Zakon Krzyżacki oraz rozwój miasta jako ośrodka administracji i władzy lokalnej. Zabytki meblarstwa, zbiory naczyń, militaria oraz mapy, z pewnością pobudzą naszą wyobraźnię. Do dyspozycji będzie również gabinet numizmatyczny ze „skarbem Lęborka”, gabinet Paula Nipkowa i wystawa etnograficzna. Niewątpliwą gratkę stanowić będzie prezentowana w Galerii „Strome schody” wystawa pt.: „Dzieciństwo. Ślady i skarby,” prezentująca eksponaty z Rumunii, Francji i Polski. Efekty wspólnego fotografowania wszyscy uczestnicy będą mieli możliwość zaprezentowania w CIT „Brama Kaszubskiego Pierścienia”, a wybrane prace każdego uczestnika „Photo Day” zostaną zamieszczone na stronie LKF i facebook-u. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane na wystawie fotograficznej. Patronat medialny nad imprezą objął regionalny serwis informacyjny LeborkNEWS.pl

 

* * *

Ćwiczenia w „studiu fotograficznym”

Tradycyjnie już nasze zimowe czwartkowe spotkania odbywały się w „Centrum Informacji Turystycznej”, gdzie mając do dyspozycji trochę przestrzeni, zaaranżowaliśmy proste studio fotograficzne. Ćwiczyliśmy i doskonaliliśmy nasze umiejętności w pracy z modelkami, modelem i…kotem. Zmierzyliśmy się też z długimi czasami naświetlania w naszych aparatach, próbując „lightwritingu”. Spotkania były doskonałą zabawą, a jednocześnie znakomitą lekcją kreatywności. Próbkę naszych ćwiczeń można oglądać w „Galerii LKF”.

 

* * *

 

IV Lęborski Photo Day – zdjęcia uczestników

Zbiory Muzeum w Lęborku oraz eksponaty wystawy pt.: „Dzieciństwo. Ślady i skarby” prezentowanej w Galerii „Strome schody”, okazały się doskonałą inspiracją, a jednocześnie sporym wyzwaniem dla amatorów wspólnego fotografowania, które odbyło się 20.04.2013. W zakładce „Galeria LKF” zaprezentowano prace 17 uczestników IV Lęborskiego Photo Day. Pokaz slajdów tych zdjęć odbywa się codziennie w Centrum Informacji Turystycznej „Brama Kaszubskiego Pierścienia”.

 

* * *

KLUBOWY PLENER WIOSENNY

W dniu 19.05.2013 odbył się kolejny klubowy plener z cyklu „Cztery pory roku”. Tym razem nasze wiosenne fotografowanie realizowaliśmy na dydaktycznej ścieżce przyrodniczej „Szlak rzeki Kisewy w pradolinie rzeki Łeby”. Wyjazd pociągiem o godz. 5.40 (niedziela!) do Leśnic i przejście trasy o długości 16 km, było sporym wyzwaniem dla jego uczestników. Rekompensatę za to „poświęcenie” otrzymaliśmy w postaci znakomitego światła, pięknych okoliczności przyrody, interesujących pozostałości zabudowań z minionych czasów, starych i zapomnianych nekropolii oraz ciekawych współczesnych obiektów. W czasie pleneru realizowaliśmy zadanie fotograficzne polegające na wykonaniu zdjęć z użyciem prostego aparatu jednorazowego (film 400 ISO, 27 klatek). Fotograficzna relacja z pleneru oraz jego efekty znajdują się w zakładce „Galeria LKF”.

SPACER FOTOGRAFICZNY PO LĘBORKU

W dniu 13.06.2013 rozpoczęliśmy nowy, klubowy cykl pt.: „Spacer fotograficzny po Lęborku”. Celem spacerów jest zgromadzenie dokumentacji fotograficznej Lęborka, niekoniecznie pocztówkowej. Pierwszy spacer zaczęliśmy z „wysokiego poziomu”, bo…z wieży Biblioteki Miejskiej i dachu budynku w pobliżu centrum Lęborka. Kolejne spotkanie w dniu 27.06.2013 poświęciliśmy średniowiecznym murom obronnym. Tego dnia mieliśmy sporo szczęścia, ponieważ spotkaliśmy właściciela Młyna Zamkowego. Pan Ryszard Malinowski okazał się znakomitym przewodnikiem i znawcą posiadanej nieruchomości. Dzięki jego gościnności mieliśmy okazję poznać historię tego miejsca i zobaczyć urządzenia, które jeszcze niedawno mieliły mąkę. Do dnia dzisiejszego pracuje i dostarcza energię elektryczną turbina napędzana wodami Młynkówki. Niepowtarzalny klimat tego miejsca próbowaliśmy utrwalić na kartach pamięci naszych aparatów. Relacje fotograficzne z tych spacerów można oglądać w zakładce „Galeria LKF”.

 

* * *

 

V LĘBORSKI PHOTO DAY - edycja specjalna

Lęborskie Centrum Kultury „Fregata” oraz Lęborski Klub Fotograficzny zapraszają do udziału w piątej (specjalnej) edycji Photo Day, która tym razem związana będzie z przebiegiem „Lęborskich Dni Jakubowach” odbywających się w dniach 26-28 lipca 2013. Ta najważniejsza impreza kulturalno-rekreacyjno-handlowa w Lęborku może być doskonałym źródłem inspiracji dla wszystkich fotografujących. „Lęborskie Dni Jakubowe” to między innymi: kiermasz twórców ludowych, występy gwiazd estrady, Międzynarodowy Zlot Jakubów, Bieg Uliczny Św. Jakuba, pokazy rzemiosła rycerskiego, wystawy oraz wiele innych atrakcji. Organizatorzy zachęcają do zaprezentowania swoich fotografii, które wezmą udział w konkursie na najlepsze zdjęcie pojedyncze. Przewidziano atrakcyjne nagrody. Termin dostarczenia zdjęć: 15.08.2013. Patronem medialnym imprezy jest LęborkNews.pl. Zasady dostarczenia fotografii: 1. Max 10 zdjęć. Dłuższy wymiar zdjęcia nie mniejszy niż 1600 pikseli. 2. Dopuszcza się dowolną obróbkę w programie graficznym zachowując warunek wykonania zdjęcia w dniach 26-28.07.2013. 3. Miejsce dostarczenia zdjęć: na płycie CD/DVD do „Centrum Informacji Turystycznej” przy Al. Niepodległości 6 lub na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., podając dane kontaktowe (imię i nazwisko, e-mail, nr tel.). 4. Termin dostarczenia zdjęć: 15.08.2013. 5. Osoba zgłaszająca zdjęcia musi posiadać wyłączne i nieograniczone prawa autorskie, w tym zgodę osób trzecich, które mogą pojawić się na zdjęciach, na ich publiczne udostępnianie, i ponosi pełną odpowiedzialność w tym zakresie i w stosunku do tych osób. 6. Uczestnik V Lęborskiego Photo Day wyraża zgodę na nieodpłatne i nieograniczone publiczne udostępnianie fotografii przez organizatorów na potrzeby promocji i udokumentowania realizacji imprezy, z zachowaniem praw autorskich.

 

* * *

 

KLUBOWY PLENER JESIENNY – KALWARIA WEJHEROWSKA

Na klubowe plenery z cyklu „Cztery pory roku” staramy się wybierać miejsca ciekawe i inspirujące. Niewątpliwie należy do nich Kalwaria Wejherowska, którą odwiedziliśmy w dniu 13.10.2013. Rozlokowany na morenowych wzgórzach kompleks 26 kapliczek zbudowanych w XVII wieku – to perła architektury sakralnej i jedno z najstarszych sanktuariów Męki Pańskiej w Polsce. Kilkugodzinny pobyt w tym niezwykłym miejscu dostarczył nam wielu pozytywnych wrażeń. Kolory „złotej polskiej jesieni” dodawały niezwykłego uroku temu magicznemu miejscu. Zatrzymując w kadrze te „piękne okoliczności przyrody” przy okazji „odkryliśmy” stary cmentarz z bardzo interesującymi obiektami. Kilka z nich udało się nam „ocalić od zapomnienia”. Efekty naszego wyjazdu znajdują się w zakładce „Galeria LKF”.