Archiwum

Marek Drzewiecki

GEOLOGICZNE BOGACTWO ZIEMI LĘBORSKIEJ


Wystawa fotograficzna
Czerwiec 2011

Już po raz trzeci Lęborski Klub Fotograficzny przygotował wystawę fotograficzną uświetniającą inaugurację Lęborskich Dni Techniki. 
Wystawa została zaprezentowana w dniach 2-3.06.2011 w Zespole Szkół Mechaniczno-Informatycznych,  w trakcie otwarcia  XXVIII edycji LDT.
Celem wystawy było zaprezentowanie bogactw naturalnych naszego regionu oraz promocja miejsc ich występowania.
Przez miesiąc wystawa gościła w Starostwie Powiatowym w Lęborku. 
W kolejnych miesiącach prezentowana będzie w gminach naszego powiatu.

***

PAŁACE I DWORKI ZIEMI LĘBORSKIEJ

Wystawa fotograficzna
Marzec 2011

Od dnia 22 marca 2011 roku w Starostwie Powiatowym, będzie można oglądać wystawę fotograficzną pt. „Pałace i dworki Ziemi Lęborskiej”. Autorem zdjęć jest członek Lęborskiego Klubu Fotograficznego Andrzej Dąbek.
Jest to część wystawy pt.: „Pałace, dwory, dworki, folwarki Ziemi Lęborskiej”, której pierwszy wernisaż odbył się 22 września 2005 roku w Galerii Strome Schody przy Muzeum w Lęborku w ramach Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem: „Po pierwsze-zachować!” Organizatorami konferencji byli:  Europejski INTERREG IIIC CULTOUREST i Muzeum w Lęborku.
Zdjęcia wykonane w latach 2002-2005 przedstawiają architekturę pałacowo-dworkową Ziemi Lęborskiej. Wystawa była prezentowana we wszystkich gminach naszego powiatu.


***

FOTOIMPRESJE Z WAKACJI

Wystawa fotograficzna
Listopad 2010

W dniu 8 listopada 2010 roku, w Galerii „Fregata”, odbył się wernisaż wystawy pt.: „Fotoimpresje z wakacji”. 
Zdjęcia wykonane za pomocą różnych technik, prezentują interesujące sposoby spędzania wakacji przez naszych członków, przedstawiają ciekawe miejsca i zaskakujące sytuacje. W ten pochmurny, deszczowy i chłodny dzień, zgromadzona w Galerii publiczność, poczuła przez chwilę powrót lata:-)
Autorzy zdjęć: Tomasz Brzeźnicki, Andrzej Dąbek, Krzysztof Falcman, Ewa Kozłowska, Grażyna Lubecka, Andrzej Seweryński, Marek Targoński, Katarzyna Witkowska.


***

ROZWÓJ FOTOGRAFII

Wystawa fotograficzna
Maj 2010

Po raz drugi zostaliśmy zaproszeni do zorganizowania wystawy fotograficznej, która prezentowana była w dniach 27-28.05.2010 na inauguracji XXVII Lęborskich Dni Techniki, organizowanych przez Komitet Terenowy Naczelnej Organizacji Technicznej w Lęborku. Wystawa wpisała się w temat przewodni tegorocznych LDT: „Myśl, wynalazek, postęp”. Zaprezentowaliśmy fotografie aparatów, nośników oraz akcesoriów fotograficznych. Podjęliśmy próbę przedstawienia rozwoju fotografii począwszy od camery obscury, poprzez fotografię tradycyjną, a na fotografii cyfrowej kończąc.


***

TCZEW I GDAŃSK

Plener
Maj 2010

Plener odbył się spontanicznie - wyjazd na hasło! Czasami tak działamy, gdy dopadnie nas „głód” fotografowania:-). W Tczewie za cel wybraliśmy most drogowo-kolejowy i urokliwą tczewską starówkę. Gdańsk, to niewyczerpane źródło tematów fotograficzny, ale my chcieliśmy pokazać jego walory po zachodzie słońca. W oczekiwaniu na „złotą  godzinę” zapełnialiśmy karty pamięci naszych aparatów obrazami starówki oraz klimatycznych uliczek. Usatysfakcjonowani uczestnicy pleneru byli zgodni – powstał interesujący materiał fotograficzny!


***

0,7m2 MOJEJ PASJI

Wystawa fotograficzna
Kwiecień 2010

Wernisaż wystawy odbył się 29.04.2010 w Galerii „Fregata”. Każdy wystawiający członek klubu, mając do dyspozycji 0,7m2 planszy, zaprezentował swoje najlepsze prace. Wystawa harakteryzowała się dużą różnorodnością stosowanych technik i prezentowanych tematów. W ocenie oglądających wystawę: doskonały przykład realizacji pasji fotografowania na różne sposoby.Autorzy zdjęć: Tomasz Brzeźnicki, Andrzej Dąbek, Piotr Deyna, Krzysztof Falcman, Marta Kołonowicz, Ewa Kozłowska, Piotr Raszkiewicz, Andrzej Seweryński, Piotr Trybułowski, Małgorzata Wilk, Katarzyna Witkowska.


***

LĘBORSKIE MURY... DZIŚ I JUTRO

Wystawa fotograficzna
Październik 2009

„Lęborskie mury…dziś i jutro”, to zestaw zdjęć przedstawiających fragmenty średniowiecznych murów obronnych dziś – na chwilę przed ich rewitalizacją – oraz wizualizacje komputerowe planowanych w najbliższym czasie zmian. Wystawę prezentowano w Galerii „Fregata”.
Autorzy zdjęć: Andrzej Seweryński, Andrzej Dąbek, Ewa Kozłowska, Piotr Raszkiewicz, Piotr Deyna, Marek Targoński, Tomasz Brzeźnicki.


***


KALENDARZ URZĘDU MIASTA LĘBORKA NA 2010 ROK


Lipiec 2009

Podczas Jarmarku Św. Jakuba Apostoła w dniach 22-25.07.2009 zaprezentowano wystawę zdjęć do kalendarza i kalendarz UM Lęborka na 2010 rok. Temat kalendarza nawiązywał do rocznicy 150 urodzin lęborczanina Paula Nipkowa, twórcy wynalazku nazywanego „tarczą Nipkowa”, który umożliwił powstanie współczesnej telewizji. Wystawę zdjęć po zakończeniu Jarmarku można było oglądać w Galerii „Fregata”, a następnie w lęborskim kinie.
Autorami zdjęć są członkowie Lęborskiego Klubu Fotograficznego Andrzej Seweryński i Krzysztof Falcman.


***

ŻAGLOWCE W GDYNI

Plener
Lipiec 2009

W dniach 2-5.07.2009 odbyła się największa w tym roku impreza żeglarska w Gdyni: The Tall Ships Races 2009. Nie można było przepuścić takiej okazji! Niesamowite widoki największych żaglowców świata uwiecznialiśmy nocą, o świcie i na paradzie. Prawdziwa uczta!

***

ZABYTKI ARCHITEKTURY INŻYNIERYJNEJ I URZĄDZEŃ TECHNICZNYCH ZIEMI LĘBORSKIEJ

Wystawa fotograficzna
Maj 2009

„Zabytki architektury inżynieryjnej i urządzeń technicznych Ziemi Lęborskiej”, to zbiór zdjęć zaprezentowany po raz pierwszy 29.05.2009 roku w Zespole Szkół Mechaniczno-Informatycznych podczas inauguracji XXVI Lęborskich Dni Techniki organizowanych przez Komitet Terenowy NOT w Lęborku. Fotografie przedstawiają obiekty i ich wyposażenie znajdujące się między innymi w Lęborku (cegielnia, młyn zamkowy, zamek, śluza, wieże wodne, wieża ciśnień), Garczegorzu (infrastruktura kolejowa), Krakulicach (torfowisko), Leśnicach (gorzelnia), Zdrzewnie (wiatrak), Pogorszewie (gorzelnia), Kozinie i Lubonicach (wiadukty).
Od 4 czerwca wystawę oglądać można w Galerii „Fregata”, ul. Reja 28, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17.
Autorzy zdjęć: Andrzej Dąbek, Piotr Deyna, Andrzej Seweryński, Krzysztof Falcman, Ewa Kozłowska, Małgorzata Wilk, Marek Targoński, Robert Kacprzak oraz Piotr Raszkiewicz.


***


1 MAJA – WSPOMNIENIA…

Wystawa fotograficzna
Maj 2009

„1 Maja – Wspomnienia…”, to wystawa 66 fotografii przedstawiających pochody pierwszomajowe w Lęborku w latach 80-tych XX wieku. Celem wystawy było pokazanie klimatu tego okresu dla tych, którzy znają go tylko z opowiadań oraz przypomnienie dla tych, którzy byli uczestnikami tamtych wydarzeń. Autorem większości prac jest Andrzej Dąbek. Kilka zdjęć jest autorstwa Krzysztofa Falcmana i Ireneusza Dzianacha. Wystawę można oglądać w Galerii „Fregata” przy ulicy Reja 28 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17. Dostępna dla zwiedzających będzie do końca maja.


***


PLENER W KAMIONNEJ

Maj 2009

Członkowie LKF: Andrzej Dąbek, Krzysztof Falcman i Andrzej Seweryński zostali zaproszeni do udziału w plenerze fotograficznym w Kamionnej k/Poznania.
W dniach 18-22.95.2009 fotografowali miejscowość i jej mieszkańców. W dniu 31.05.2009 w Muzeum w Międzychodzie została zaprezentowana część ich prac. Pozostałe fotografie znalazły się na dużej wystawie w Kamionnej oraz w publikacjach związanych z obchodami 750-lecia tej urokliwej i gościnnej miejscowości.

***

ZABYTKI ARCHITEKTURY INŻYNIERYJNEJ I URZĄDZEŃ TECHNICZNYCH ZIEMI LĘBORSKIEJ

Plener
Kwiecień 2009

Ocalić od zapomnienia zabytkową infrastrukturę kolejową i architekturę industrialną, to cel naszego kolejnego pleneru w dniu 18.04.2009 roku. Tym razem na trasie znalazły się ciekawe wnętrza mocno zdewastowanego budynku gorzelni w Leśnicach oraz elementy wyposażenia i urządzenia dworca kolejowego w Garczegorzu i Leśnicach. Raj dla fotografa! W samej piwnicy gorzelni spędziliśmy 3 godziny:-)

***

FOTODZIURKACZ

Wystawa fotograficzna
Marzec 2009

W dniu 13.03.2009 współorganizowaliśmy wernisaż wystawy „fotoDziurkacz” Roberta Panasa z Białegostoku. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem ze względu na zastosowaną technikę fotografii otworkowej. Autor zaprezentowanych zdjęć jest znanym w kraju fotografem używającym w swojej pracy camery obscury. Każdy zainteresowany mógł dowiedzieć się
o szczegółach technicznych pięknych, klimatycznych prac, przedstawiających okolice zamieszkania autora.

***

RUCHOME WYDMY

Plener
Listopad 2008

Słowiński Park Narodowy to miejsce, które o każdej porze roku inspiruje i dostarcza znakomitych tematów fotograficznych. Mając na wyciĄgnięcie ręki ruchome wydmy, w dniu 15.11.2008 roku postanowiliśmy wzbogacić swój dorobek zdjęciowy i warsztatowy ujęciami z późnej jesieni. Pogoda nas nie rozpieszczała, ale uzyskany materiał wynagrodził nam przenikliwe zimno, silny wiatr i zapiaszczony sprzęt!

***

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Plener i wystawa fotograficzna
Październik-Listopad 2008

„Ocalić od zapomnienia”, to wystawa pokazująca stare, ginące, często zapomniane i zaniedbane cmentarze i nagrobki z terenu Ziemi Lęborskiej. Zdjęcia są efektem wyjazdu plenerowego w dniu 2.10.2008, w trakcie którego odwiedziliśmy nekropolie w Salinie, Klukach, Borkowie Lęborskim, Zdrzewnie, Obliwicach, Pogorzelicach, Żelaźnie, Dąbrówce, Unieszynie, Wilkowie, Maszewie Lęborskim i Lęborku. Trasę wyjazdu ustalono ze znawcą tematu Panem Zachariaszem Frąckiem z Lęborskiego Bractwa Historycznego, który również był uczestnikiem pleneru. Dzięki jego wiedzy mieliśmy znakomitą lekcję historii!
Wystawa była prezentowana w Galerii „Fregata” od początku listopada do końca 2008 roku. Autorzy zdjęć: Tomasz Brzeźnicki, Andrzej Dąbek, Piotr Deyna, Andrzej Seweryński, Marek Targoński, Piotr Raszkiewicz, Michał Kiśluk, Joanna Kraśnik, Małgorzata Wilk.

***

JARMARK ŚW. JAKUBA APOSTOŁA

Wystawa fotograficzna
Wrzesień 2008

Jarmark św. Jakuba Apostoła w Lęborku, to święto miasta i największa miejska cykliczna impreza kulturalno-rekreacyjno-handlowa.
W tym roku Jarmark odbył się już po raz 10-ty i obfitował w taką ilość imprez i atrakcji, że nie sposób było je wszystkie ogarnąć! Ale my byliśmy wszędzie i widzieliśmy wszystko! Dla tych, którzy chcieliby przeżyć to jeszcze raz oraz dla tych, którzy nie mogli się bawić na Jarmarku, przygotowaliśmy wystawę 60 zdjęć dokumentujących jego przebieg. Wystawa była zaprezentowana również w Urzędzie Miasta w trakcie uroczystego podsumowania obchodów patronatu św. Jakuba Apostoła nad Lęborkiem.
Autorzy zdjęć: Andrzej Dąbek, Piotr Raszkiewicz, Piotr Deyna, Sławomir Łukaszuk.

***


NIEZWYKŁY PLENER

Lipiec 2008

W lipcu 2008 roku dwóch naszych członków Andrzej Dąbek i Piotr Deyna zostało wydelegowanych przez Lęborskie Centrum Kultury na wyjazd z Zespołem Pieśni i Tańca Ziemia Lęborska do Środkowej Frankonii w Niemczech. Celem wyjazdu było zrobienie reportażu z występów zespołu. Wykorzystując okazję, kolega Andrzej Dąbek uzupełnił swój dorobek fotograficzny ciekawymi ujęciami: Bad Windsheim (miasto i skansen), Stein, Ansbach i Norymbergę.

 

***


LĘBORSKIE DETALE

Wystawa fotograficzna
Lipiec 2008

„Lęborskie detale”, to wystawa pokazująca ciekawe elementy architektury, na które większość mieszkańców na co dzień nie zwraca uwagi. Część z uwiecznionych na fotografiach detali udało nam się zaprezentować na chwilę przed zakryciem ich styropianem.
Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem w trakcie Jarmarku św. Jakuba Apostoła.
Autorzy zdjęć: Andrzej Dąbek, Piotr Deyna, Sławomir Łukaszuk, Piotr Raszkiewicz, Andrzej Seweryński, Marek Targoński i Małgorzata Wilk.


***

 

WYSTAWA POPLENEROWA

Kwiecień 2008

Wystawa jest efektem pierwszego wspólnego wyjazdy plenerowego. Nie ma tematu wiodącego. Chcieliśmy pokazać to, co najciekawsze w odwiedzonych miejscowościach: Podolu Wielkim, Wolinii, Czołpinie, Gardnie Wielkiej i Główczycach.
Zdjęcia prezentowane są w Galerii „FREGATA” , ul. Reja 28, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 9-17.
Autorzy zdjęć: Andrzej Dąbek, Piotr Deyna, Sławomir Łukaszuk, Piotr Raszkiewicz, Marek Targoński, Małgorzata Wilk, Krzysztof Falcman.


***


PLENER INTEGRACYJNY

Kwiecień 2008

W dniu 19.04.2008 roku miał miejsce nasz pierwszy wspólny plener! Entuzjazm, znakomita atmosfera i nadzieja na ciekawe ujęcia. Każdy z nas czuł, że rozpoczynamy fajną  przygodę wspólnego fotografowania. Ten  wyjazd zaowocował powstaniem Lęborskiego Klubu Fotograficznego.
Trasa objęła: Podole Wielkie (stara, czynna gorzelnia), Wolinia (pałac, park, zabudowania), Rowokół, Czołpino (latarnia morska, plaża), Gardna Wielka (przystań rybacka), Główczyce (kościół).
Spore wyzwanie jak na początek: architektura, krajobraz, detale. Zrobiliśmy ciekawy materiał. Postanowione – będzie wystawa!