Aktualności

Marek Drzewiecki

W dniach 25-27.08.2016 w Lęborku odbywały się spotkania i konferencje organizowane przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych.
Jeszcze wiosną tego roku zostaliśmy poproszeni o wykonanie zdjęć i przygotowanie wystawy.
Tematem były klatki schodowe - przedstawienie miasta za pośrednictwem obrazu klatek schodowych – tak często odwiedzanych przez rożnego rodzaju pracowników służb społecznych.

Zadanie było bardzo wymagające.
Jak przedstawić na fotografii miejsca mało dostrzegane przez ich użytkowników? Miejsce "do..." i "z..." mieszkania. Tam czasami spotykamy sąsiadów, niektórym mówimy "dzień dobry". Tam czasami zostawiamy swój drobny dobytek - rower, wózek dziecięcy. A czasami i śmieci, których nie chcemy w domu.
Ze strony fotograficznej klatki schodowe są bardzo trudne. Znikome i fatalne oświetlenie.
Z tego względu wykonanie zdjęć było pracą grupową. Bywało iż jeden z uczestników ukryty za drzwiami, trzymał je uchylone aby ukazać to co one kryją. Ktoś inny ciemne miejsca doświetlał lampą błyskową, aby kolejny uczestnik mógł wykonać zdjęcie.
Zwiedziliśmy dużą część miasta. Miejsca do których obcy nigdy nie zagląda. Spotykaliśmy przemiłych mieszkańców, którzy opowiadali ciekawe historie o miejscu swojego zamieszkania.
Nasze wycieczki pochłonęły ogromną ilość czasu. Poświęcaliśmy na nie dosłownie każdą wolną chwilę. Podczas nich wykonaliśmy tysiące zdjęć. Musieliśmy wykonać ich mocną selekcję. Podczas pierwszej z nich ograniczyliśmy zbiór do "ledwie" czterystu ujęć. Taka ilość była jednak stanowczo za duża do prezentacji. Potrzeba było dwóch kolejnych aby wybrać te najwartościowsze. Wybór był niezwykle trudny, długotrwały i burzliwy.
Wystawę tych zdjęć obejrzeć można do końca września 2016 w Centrum Informacji Turystycznej "Brama Kaszubskiego Pierścienia" przy al. Niepodległości 6 w Lęborku.
Kolaż przedstawiający wybór 120 ujęć klatek schodowych przedstawiamy w galerii.
Również w galerii przedstawiamy zdjęcia przedstawiające przebieg wernisażu w dniu 25-08-2016

Dziękuję gorąco członkom Klubu za poświęcony czas, za ich zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie wystawy.
W projekcie uczestniczyli:

  • Drzewiecka Elżbieta
  • Drzewiecki Marek
  • Dziechciarek Joanna
  • Formela Anna
  • Mackiewicz Natalia
  • Poziemski Krzysztof
  • Staszewski Marcin