Aktualności

Marek Drzewiecki

02-06-2016 pierwszy spacer fotograficzny.
Godętowo - wieś w Gminie Łęczyce o bardzo bogatej historii. Ledwie 8 minut jazdy pociągiem od Lęborka.
Na granicy wsi Godętowo i Łęczyce, w sumie to już w Łęczycach, stoi niewielka stacja kolejowa. Parterowy budynek powstał wraz z budową kolei pod koniec XIX wieku. Jedna z ostatnich stacji gdzie ruch reguluje się jeszcze w sposób analogowy. 
Trzeba przełożyć wielką wajchę, ta za pomocą drutów, rolek, bloczków i przeciwwag, aby przestawić zwrotnice oraz zmienić sygnał semafora. Wszystko to wybudowane w latach 50tych XX wieku działa bezbłędnie do dziś.
Z drugiej zaś strony nowoczesne komputery, ekrany dotykowe i monitory nadzoru nad ruchem kolejowym.

Naszym przewodnikiem był Zastępca dyrektora ds. technicznych Pan Leszek Lewiński. Człowiek o wieloletnim doświadczeniu, doskonale znający zagadnienia kolejnictwa a do tego gawędziarz. Wraz z zawiadowcą stacji w sposób wręcz namacalny objaśnili i pokazali nam który drążek do czego. Dla czego akurat ta wajcha a nie inna. To światełko musi świecić, a  to wtedy nie, bo wtedy to. A wówczas tamto... Cała złożoność ruchu kolejowego w pigułce. Wszystko ma na celu bezpieczny transport pasażerów kolei, towarów. Bezpieczeństwo ruchu drogowego i pieszych w okolicach torowiska to równie ważne zadanie.
Po wizycie na stacji przeszliśmy do oddalonej o około 300 metrów nastawni. Jest to miejsce nie mniej ważne niż sama stacja. Po drodze mieliśmy okazję obejrzeć "kombajn" do utrzymywania i remontu torowiska. Potężne silniki, ogromna maszyneria, setki koni mechanicznych, siłowniki hydrauliczne i cuda inżynierii były by i tak niczym gdyby nie trzy odcinki zwykłego drutu. Dzięki nim obsługa lepiej i łatwiej wykonuje swoją pracę. Na nic lasery, satelity i bajery.
W dalszym etapie spaceru zwiedziliśmy nastawnię. Dwie przesympatyczne Panie opowiedziały nam o swojej pracy. Stanowisko niezwykle odpowiedzialne w odległym od ludzi miejscu.

Mądrzejsi o wiedzę kolejową zmieniamy plener.  Udaliśmy się do niedalekiego pałacu. Tam wykorzystaliśmy ostatnie promienie słońca aby wykonać kilka zdjęć kończących ten piękny dzień.

Ogromne podziękowania dla Pana Leszka Lewińskiego Zastępcy dyrektora ds. technicznych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Gdyni za umożliwienie nam tego spaceru. Wspaniale przekazane informacje i związane z tym opowiastki i historyjki.

Zdjęcia reportażowe znajdują się w galerii
Zdjęcia uczestników już w galerii

Reportaż filmowy o naszej pracy:

 

Dla nie znających terenu, Godętowo jest tutaj:

JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.

Drukuj